Moja zgodba za lepši jutri
Blog predstavlja povzetek in vtise s srečanj in delavnic, ki smo jih izvedli v okviru solidarnostnega projekta "Moja zgodba ze lepši jutri". Projekt je potekal od julija 2022 do julija 2023 v sklopu mesečnih dogodkov, ki jih je izvedlo 10 mladih pod okriljem zavoda Sobivanje ob gozdu.
Projekt je bil sofinanciran s strani nacionalne agencije Movit in Evropske solidarnostne enote. Vsebina bloga ne odraža mnenja in stališča EU ter Movita.
Umetniška delavnica: Izdelovanje blazin s sivko in pirinimi luščinami
Na delavnici Ustvarjanja povštrčkov polnjenih s sivko in žitnimi luščinami je dobila vsaka udeleženka priložnost, da si izdela svoj povštrček, ki ga je po delavnici lahko odnesla domov. Preko izdelave povštrčkov smo dale prostor izražanju naše kreativnosti in izkušnji ustvarjanja izdelka od ideje do končnega izdelka. Srečanje je potekalo v skupini in med njim smo se udeleženke povezale tudi med sabo, saj je bil ustvarjen prostor, kjer smo lahko v umirjenosti in sprejetosti izrazile svojo ustvarjalnost in hkrati preko pogovora delile sebe z ostalimi. Ob koncu smo izvedle tudi refleksijo srečanja ob kateri je večina izrazila veliko hvaležnost za dogodek, prostor v njihovem okolju in čas, ki je bil odprt in namenjen sproščenemu ustvarjanju in povezovanju. Izkušnja jih je motivirala tudi za načrtovanje takih srečanj tudi v prihodnje.
Tržno vrtnarjenje
Pri tržnem permakulturnem vrtnarjenju, kot je bilo demonstrirano na delavnici gre za obliko pridelave zelenjave, kjer večina dela temelji na regeneraciji naše zemlje. Celoten vrt je obdelan ročno in deluje po sonaravnih metodah in brez prekopavanja. Znanje je Jan pridobil z branjem knjig, obiskovanjem delavnic drugih tržnih vrtarjev in skozi lastno izkušnjo. Na dogodku je del tega znanja podelil naprej, praktično pokazal nekatere principe in hkrati podelil prepreke in ovire na svoji poti do ustanovitve lastnega poklica kot tržnega vrtnarja. Tematike, ki smo jih na delavnici naslovile so bile:
Delavnica Zavestni dotik
Samomasaža in masaža v parih
Svoj vtis deli Peter...
V novembru sem skupaj z Evo vodil delavnico Zavestni dotik. Zbralo smo se v čudoviti jurti na kmetiji Vrhivšek. Namen delavnice je bil, da se povežemo sami s sabo preko prisotnega, čutnega dotika in ga nato delimo tudi v parih.
Kakšna je tvoja izkušnja z dotikom svojih staršev? Kako pogosto dotikaš sebe in svoje bližnje? Ali hodiš na masaže, kako si zadovoljen/a?
Odgovori udeležencev so bili zelo mešani. Dejstvo je, da dotiki, ki smo jih prejemali v otroštvu zelo vplivajo na naš odnos do dotika v odraslosti. Če nismo bili deležni ljubečega in prisotnega dotika ga težje delimo s sami sabo in drugimi. Dotik je ena izmed osnovnih potreb za srečno življenje. Vendar je dotik lahko tudi negativen, nasilen - ali pa ga sploh ni. Zato je potrebno razvijati in negovati naš dotik s pomočjo meditacije in ga tako transformirati v dotik, ki povezuje, zdravi in nas osrečuje.
Pri samomasaži smo si zmasirali noge, stopala, trebuh, ramena in obraz. Marsikdo svojemu trebuhu ne namenja pozornosti z dotikom. Vendar je to en najbolj občutljivih predelov, ki nas bo obdaril, če mu posvečamo pozornost. V trebuhu so lahko krči zaradi nerazrešenih psiholoških ali fizičnih napetosti iz preteklosti. Zato masaža trebuha lahko na površje poleg bolečine privede tudi močna čustva, predvsem žalost in strah. Če smo s temi čustvi prisotni se lahko ogromno naučimo o sebi. Poleg tega masaža trebuha pomaga tudi pri prebavi in spodbuja delovanje organov.
Kaj je zavestni dotik?
Delavnica kompostiranja
Foto-delavnica (prvi del)
Delavnica o fotografiji je potekala v dveh delih. V prvemu delu smo se pogovarjali o osnovah fotografije, vključno s tem, kako narediti dobre fotografije, kako urediti fotografije v različnih programih ter kako ustvariti zanimivo vsebino s pomočjo vašega telefona.
Razpravljali smo o pomembnosti fotografije v današnjem digitalnem svetu. Fotografija je izjemno močno orodje za komunikacijo, ne glede na to, ali jo uporabljamo za promocijo svojega podjetja, dokumentiranje potovanj ali preprosto izražanje svoje ustvarjalnosti. Raziskali smo, kako lahko fotografija pomaga pri povezovanju z občinstvom in ustvarjanju prepoznavnosti.
Obdelali smo osnove fotografije, vključno s kompozicijo in osvetlitvijo. Pogledali smo si osnovne nastavidve (ISO, čas odprtja zaslonke, odprtost zaslonke). Vsi elementi so pomembni, da ustvarimo vizualno osupljive slike, ki pripovedujejo zgodbo in vzbujajo čustva.
Poglobili smo se tudi v svet urejanja fotografij in raziskali orodja in tehnike za izboljšanje slik in razvijanje njihovega polnega potenciala. Od osnovnih prilagoditev, kot so svetlost in kontrast, do bolj naprednih tehnik, kot so selektivne barvne prilagoditve in retuširanje.
Nazadnje smo razpravljali o tem, kako narediti odlične fotografije s svojim telefonom, saj mnogi izmed nas uporabljamo telefon kot svoj glavni fotoaparat. Raziskali smo omejitve in prednosti telefonije fotografije i pokazali, kako uporabiti funkcije vašega telefona za ustvarjanje izjemnih slik.
Do konca delavnice smo prišli s trdnim razumevanjem osnov fotografije, pa tudi orodij in tehnik, ki jih potrebujemo za ustvarjanje prepričljive vizualne vsebine, ki se resonira z našim občinstvom.
Foto delavnica (drugi del)
Na drugi delavnici smo znanje nadgradili. Tematike: kako izbrati in uporabljati pripomočke v fotografiji, ustvarjanje moodboardov, kje iskati navdih, fotografija samih sebe, osnove videoprodukcije ter urejanje ...
Začeli smo z razpravo o pomembnosti pripomočkov v fotografiji in kako jih lahko uporabimo, da dodamo globino, teksturo in pestrost našim slikam. Delili smo nasvete za izbiro pripomočkov, ki se ujemajo s stilom in estetiko, ter prikazali, kako jih uporabiti za pripovedovanje vizualne zgodbe.
Nato smo raziskali, kako ustvariti moodboarde, ki so bistveni pripomočki za načrtovanje in organiziranje vizualnih idej. Razpravljali smo o različnih vrstah moodboardov, od fizičnih do digitalnih, in pokazali, kako jih uporabiti za zbiranje navdiha in izboljšanje vaše ustvarjalne vizije.
Do konca te delavnice so udeleženci pridobili trdno razumevanje, kako uporabiti pripomočke, moodboarde in navdih za pripovedovanje prepričljivih vizualnih zgodb skozi fotografijo in video. Prav tako so se naučili, kako narediti lepe posnetke sebe in kako urejati osnovne videoposnetke.
Upam, da bodo te spretnosti pomagale dvigniti njihovo ustvarjalno delo in jih navdihnile, da bodo še naprej raziskovali neskončne možnosti ustvarjanja s fotoaparatom ali telefonom. Vsem udeležencem z majhnimi podjetji pa upam da bodo znanja pomaga pri pripravi vsebin za njihove sledilce.
Prehod iz življenja v stresu v življenje v miru in ljubezni (Čajna ceremonija)
...Ko se 12 ljudi zbere v tišini in prisotnosti...
Spodnji zapis je nastal kot Evina refleksija dogodka:
AEQ metoda
AEQ je izobraževalni proces, kjer na nežen, varen in razumski način dolgoročno odpravljamo vzroke za kronične bolečine. Z učenjem dvigujemo svojo čustveno in telesno zrelost, za katero nas narava nagradi z občutkom prijetnosti in lahkotnosti.
Najpogostejši problemi pri katerih nam lahko AEQ metoda pomaga:
• Kronične bolečine v hrbtu
• Glavoboli
• Skolioza
• Migrene
• Kronične bolečine v nogah
• Kronične bolečine v rokah
• Astma
• Alergije
• Dermatološka stanja
• Spalna apneja
• Izgorelost
• Kronična utrujenost
• Nespečnost
Prenova pradedkove domačije (Prisluhni sebi, prisluhni naravi)
Na srečanju je Urša na kratko predstavila svojo zgodbo zadnjih 7 let ustvarjanja na Prostoru ob gozdu. Korake in pot, ko je po življenju v Ljubljani in magisteriju psihologije začutila klic k bolj utelešenem življenju v naravi, z vsakodnevnim stikom z zemljo ter hkrati začela spoznavati bolj holistične pristope raziskovanja in zdravljenja človeške psihe.
Za radovedneže je bil možnost kratkega sprehoda po Prostoro ter debata na temo (delno)off grid življenja.
V drugem delu pa se je skupina osredotočila predvsem na lastne notranje pokrajine in pogledala kako se lahko z naravo še globlje povežemo in prisluhnimo njenim sporočilom, kako nam lahko pomaga kot sopotnik na poti raziskovanja različnih delov naše psihe in na poti zdravljenja. Posamezniki so raziskovali, kako se lahko povežejo z drugimi bitji prostora, gozda, narave in od njih dobijo vodstvo oz. kar v trenutku potrebujejo. Vse to na zelo preprost način s prakso, ki ima svoje korenine v različnih plemenskih skupnostih.
Naše druženje je potekalo v ustvarjalnem in povezovalnem duhu. S pomočjo glasbe in gibanja smo spoznavali, prebujali in raziskovali notranje globine, ozavestili naša čustva in tok misli, vzpostavili čuječ stik s telesom, s sočlovekom in z naravo. Naše notranje doživetje izraznega plesa smo podkrepili z likovnim izražanjem in ustvarjanjem iz gline. Imeli smo se čudovito in vsak je odšel po svoji poti naprej s pozitivnimi in navdihujočimi vtisi.
Na delavnici iz mesta na podeželje smo se zbrali posamezniki in družine, ki jih zanima skok v neznano - selitev iz mesta na podeželje. Skozi pogovor in obhod domače parcele smo se dotaknili sanj, vizij, projektov in izzivov na poti življenja na podeželju. Bilo je vsebinsko bogato druženje.
Delavnica Zavestno starševstvo in manjpleničarstvo
Delavnico manjpleničarstva smo izpeljali v joga studiu. Na delavnico so prišle družine z dojenčki in malčki. Otrokom smo pripravili okolje primerno za prosto igro, odrasli pa smo se pogovarjali o tematiki manjpleničarstva, kot prakse, ki podpira zdravje, ekologijo in varno navezanost. Zaključili smo s tematiko odvajanja od plenic.
Komentarji
Objavite komentar