Moja zgodba za lepši jutri


Blog predstavlja povzetek in vtise s srečanj in delavnic, ki smo jih izvedli v okviru solidarnostnega projekta "Moja zgodba ze lepši jutri". Projekt je potekal od julija 2022 do julija 2023 v sklopu mesečnih dogodkov, ki jih je izvedlo 10 mladih pod okriljem zavoda Sobivanje ob gozdu. 

Projekt je bil sofinanciran s strani nacionalne agencije Movit in Evropske solidarnostne enote. Vsebina bloga ne odraža mnenja in stališča EU ter Movita.


 



Umetniška delavnica: Izdelovanje blazin s sivko in pirinimi luščinami


Opis slike ni na voljo.

Na delavnici Ustvarjanja povštrčkov polnjenih s sivko in žitnimi luščinami je dobila vsaka udeleženka priložnost, da si izdela svoj povštrček, ki ga je po delavnici lahko odnesla domov. Preko izdelave povštrčkov smo dale prostor izražanju naše kreativnosti in izkušnji ustvarjanja izdelka od ideje do končnega izdelka. Srečanje je potekalo v skupini in med njim smo se udeleženke povezale tudi med sabo, saj je bil ustvarjen prostor, kjer smo lahko v umirjenosti in sprejetosti izrazile svojo ustvarjalnost in hkrati preko pogovora delile sebe z ostalimi. Ob koncu smo izvedle tudi refleksijo srečanja ob kateri je večina izrazila veliko hvaležnost za dogodek, prostor v njihovem okolju in čas, ki je bil odprt in namenjen sproščenemu ustvarjanju in povezovanju. Izkušnja jih je motivirala tudi za načrtovanje takih srečanj tudi v prihodnje.


Tržno vrtnarjenje

Morda je slika naslednjega: 1 oseba in blitva


Pri tržnem permakulturnem vrtnarjenju, kot je bilo demonstrirano na delavnici gre za obliko pridelave zelenjave, kjer večina dela temelji na regeneraciji naše zemlje. Celoten vrt je obdelan ročno in deluje po sonaravnih metodah in brez prekopavanja. Znanje je Jan pridobil z branjem knjig, obiskovanjem delavnic drugih tržnih vrtarjev in skozi lastno izkušnjo. Na dogodku je del tega znanja podelil naprej, praktično pokazal nekatere principe in hkrati podelil prepreke in ovire na svoji poti do ustanovitve lastnega poklica kot tržnega vrtnarja. Tematike, ki smo jih na delavnici naslovile so bile:

Priprava gred, planiranje zasaditev, presajanje sadik in direktna setev, trženje zelenjave, vzgoja sadik, kompostiranje ter vprašanja udeležencev.

Ob koncu delavnice so se lahko udeleženci posladkali tudi z dobrotami iz Janovega vrta. 

Delavnica Zavestni dotik

Samomasaža in masaža v parih



Svoj vtis deli Peter...

V novembru sem skupaj z Evo vodil delavnico Zavestni dotik. Zbralo smo se v čudoviti jurti na kmetiji Vrhivšek. Namen delavnice je bil, da se povežemo sami s sabo preko prisotnega, čutnega dotika in ga nato delimo tudi v parih.

Kakšna je tvoja izkušnja z dotikom svojih staršev? Kako pogosto dotikaš sebe in svoje bližnje? Ali hodiš na masaže, kako si zadovoljen/a?

Odgovori udeležencev so bili zelo mešani. Dejstvo je, da dotiki, ki smo jih prejemali v otroštvu zelo vplivajo na naš odnos do dotika v odraslosti. Če nismo bili deležni ljubečega in prisotnega dotika ga težje delimo s sami sabo in drugimi. Dotik je ena izmed osnovnih potreb za srečno življenje. Vendar je dotik lahko tudi negativen, nasilen - ali pa ga sploh ni. Zato je potrebno razvijati in negovati naš dotik s pomočjo meditacije in ga tako transformirati v dotik, ki povezuje, zdravi in nas osrečuje.

Pri samomasaži smo si zmasirali noge, stopala, trebuh, ramena in obraz. Marsikdo svojemu trebuhu ne namenja pozornosti z dotikom. Vendar je to en najbolj občutljivih predelov, ki nas bo obdaril, če mu posvečamo pozornost. V trebuhu so lahko krči zaradi nerazrešenih psiholoških ali fizičnih napetosti iz preteklosti. Zato masaža trebuha lahko na površje poleg bolečine privede tudi močna čustva, predvsem žalost in strah. Če smo s temi čustvi prisotni se lahko ogromno naučimo o sebi. Poleg tega masaža trebuha pomaga tudi pri prebavi in spodbuja delovanje organov.

                                      Kaj je zavestni dotik?

Dotik, ki je zavesten je eden najbolj dragocenih orodij za zdravljenje sebe in drugih. Lahko bi mu rekli tudi meditacija z dotikom. Zavestni dotik je sestavljen iz več elementov. Eden najbolj ključnih je prisotnost osebe, ki daje dotik. Večja kot je prisotnost, bolj smo v trenutku in s tem bolj povezani s samim sabo kar pomeni, da bo naš dotik bolj kvaliteten. Če med dotikanjem razmišljamo o drugih stvareh bo oseba to začutila. Pomembna je tudi namera, še preden se osebe dotaknemo. Zakaj se jo bomo dotaknili? Nas vodi nekakšen nerazščiščen motiv zato da bi nekaj dosegli? Ali pa imamo srčno željo, da v dotikanju uživamo in delimo svojo najbolj čisto energijo? Bolj kot našo namero ozavestimo in bolj kot bo čista, večji učinek bo imel naš dotik.
Pomemben je tudi občutek. Ta nam omogoča, da čutimo ali je dotik za osebo preveč nežen ali preveč boleč. Pri tem se moramo zanašati tudi na občutke osebe in biti z njo povezani. Osebo spodbudimo, da izrazi svoje želje in da se osredotoči na dihanje. Z dihanjem nam oseba lahko veliko pove in naša naloga je, da smo pozorni na svoje in njeno dihanje.
Nenazadnje je tukaj tudi sama tehnika, s katero se ponavadi današnji svet največ ukvarja. Dotik, ki je zelo tehničen in mehanski ima lahko zdravilen učinek, vendar, če ni prisotnosti, namere in občutka, je tak dotik lahko zelo prazen. Pomembno je združiti oba svetova - znanstvenega in spiritualnega.
Po demonstraciji zgoraj naštetih elementov so udeleženci šli v pare in vadili kako začeti seanso z namero ter določene tehnike na nogah, hrbtu in ramenih. Zaključili smo s skupinskim sharingom v krogu, kjer je vsak udeleženec povedal kaj se ga je dotaknilo in kaj bo odnesel domov. Vsak je prejel tudi doma narejeno svečo iz čebeljega voska in povabilo, da se zavestno dotikajo sebe in ljudi okoli sebe.


Delavnica kompostiranja


Opis slike ni na voljo.


Pogovorili smo se o teoretičnih osnovah (npr. potrebni pogoji za pravilni potek kompostiranja) in zaključili s praktičnim prikazom izdelave vročega kompostnega kupa.
Ogledali smo si različne metode kompostiranja, njihove prednosti in slabosti ter različne kompostne kupe, ki so trenutno aktualni na Rodovnem posestvu Naša hiša.
V zadnjem in poglavitnem delu delavnice pa smo se skupaj lotili izdelave kompostnega kupa za vroče kompostirnaje.
Metoda VROČEGA KOMPOSTIRANJA nam omogoča izdelavo najkakovostnejšega komposta v najkrajšem času. Poudarek praktičnega dela je bil na razumevanju pravilnega procesa kompostiranja, kje poiskati potrebni material, kako kompostni kup pravilno sestaviti in kako za njega skrbeti v naslednjih mesecih do zaključenega procesa kompostiranja.

Nekaj vprašanj, ki smo jih naslovili tekom delavnice:
Se tudi vam dogaja, da imate smrdljiv in zapacan (pocast) kompost?
Vas zanima, kako si lahko pridelate kupe in kupe kvalitetnega komposta, ki bo obogatil vaš vrtiček?
Vam glodalci povzročajo preglavice, ker se prehranjujejo v kompostu?
Ne veste kako bi se kompostiranja sploh lotili?


Foto-delavnica (prvi del)


Delavnica o fotografiji je potekala v dveh delih. V prvemu delu smo se pogovarjali o osnovah fotografije, vključno s tem, kako narediti dobre fotografije, kako urediti fotografije v različnih programih ter kako ustvariti zanimivo vsebino s pomočjo vašega telefona.

Razpravljali smo o pomembnosti fotografije v današnjem digitalnem svetu. Fotografija je izjemno močno orodje za komunikacijo, ne glede na to, ali jo uporabljamo za promocijo svojega podjetja, dokumentiranje potovanj ali preprosto izražanje svoje ustvarjalnosti. Raziskali smo, kako lahko fotografija pomaga pri povezovanju z občinstvom in ustvarjanju prepoznavnosti.

Obdelali smo osnove fotografije, vključno s kompozicijo in osvetlitvijo. Pogledali smo si osnovne nastavidve (ISO, čas odprtja zaslonke, odprtost zaslonke). Vsi elementi so pomembni, da ustvarimo vizualno osupljive slike, ki pripovedujejo zgodbo in vzbujajo čustva.

Poglobili smo se tudi v svet urejanja fotografij in raziskali orodja in tehnike za izboljšanje slik in razvijanje njihovega polnega potenciala. Od osnovnih prilagoditev, kot so svetlost in kontrast, do bolj naprednih tehnik, kot so selektivne barvne prilagoditve in retuširanje.

Nazadnje smo razpravljali o tem, kako narediti odlične fotografije s svojim telefonom, saj mnogi izmed nas uporabljamo telefon kot svoj glavni fotoaparat. Raziskali smo omejitve in prednosti telefonije fotografije i pokazali, kako uporabiti funkcije vašega telefona za ustvarjanje izjemnih slik.

Do konca delavnice smo prišli s trdnim razumevanjem osnov fotografije, pa tudi orodij in tehnik, ki jih potrebujemo za ustvarjanje prepričljive vizualne vsebine, ki se resonira z našim občinstvom. 


Foto delavnica (drugi del)


Morda je slika naslednjega: 3 osebe in trava


Na drugi delavnici smo znanje nadgradili. Tematike: kako izbrati in uporabljati pripomočke v fotografiji, ustvarjanje moodboardov, kje iskati navdih, fotografija samih sebe, osnove videoprodukcije ter urejanje ...

Začeli smo z razpravo o pomembnosti pripomočkov v fotografiji in kako jih lahko uporabimo, da dodamo globino, teksturo in pestrost našim slikam. Delili smo nasvete za izbiro pripomočkov, ki se ujemajo s stilom in estetiko, ter prikazali, kako jih uporabiti za pripovedovanje vizualne zgodbe.

Nato smo raziskali, kako ustvariti moodboarde, ki so bistveni pripomočki za načrtovanje in organiziranje vizualnih idej. Razpravljali smo o različnih vrstah moodboardov, od fizičnih do digitalnih, in pokazali, kako jih uporabiti za zbiranje navdiha in izboljšanje vaše ustvarjalne vizije.

Pogovorili smo se tudi o tem, kje najti navdih za našo fotografijo in vizualno pripovedovanje. Raziskali smo različne spletne platforme in skupnosti ter tudi offline vire, kot so knjige, revije in muzeji.

Nadalje smo se poglobili v fotografiranje samih sebe, spoznali smo nasvete in trike za zajemanje lepih in izraznih slik vaše osebnosti. Govorili smo o poziranju, osvetlitvi in kompoziciji, pa tudi o tehničnih vidikih uporabe fotoaparata ali pametnega telefona.

Nazadnje smo razpravljali o osnovah videoprodukcije in urejanja. Kako se ustvarijo prepričljivi videoposnetki, ki pripovedujejo zgodbo in pritegnejo pozornost vaše publike? Raziskali smo različne formate in sloge videoposnetkov in pokazali, kako uporabiti osnovna orodja za urejanje, da izboljšamo posnetke ter dodate profesionalni pridih.

Do konca te delavnice so udeleženci pridobili trdno razumevanje, kako uporabiti pripomočke, moodboarde in navdih za pripovedovanje prepričljivih vizualnih zgodb skozi fotografijo in video. Prav tako so se naučili, kako narediti lepe posnetke sebe in kako urejati osnovne videoposnetke. 

Upam, da bodo te spretnosti pomagale dvigniti njihovo ustvarjalno delo in jih navdihnile, da bodo še naprej raziskovali neskončne možnosti ustvarjanja s fotoaparatom ali telefonom. Vsem udeležencem z majhnimi podjetji pa upam da bodo znanja pomaga pri pripravi vsebin za njihove sledilce.


Prehod iz življenja v stresu v življenje v miru in ljubezni (Čajna ceremonija)

...Ko se 12 ljudi zbere v tišini in prisotnosti...



Spodnji zapis je nastal kot Evina refleksija dogodka:

Ta zapis se že nekaj časa kuha v meni. Kuha se počasi, tako kot čaj, ko postavite kotliček na ogenj. Ko to pišem, je malo več kot sredi novembra. Zunaj dežuje in vsa svetloba, ki jo imam v moji majhni hiški, je sveča in zdaj tudi zaslon računalnika. V mislih si predstavljam septembrsko nedeljo, ko sem s pomočjo Petra v Sobivanju ob gozdu organizirala čajno slovesnost. Dogodek je potekal pod modrim nebom, na robu gozda in čeprav je vremenska napoved pokazala, da se bo dež začel takoj, ko bomo začeli z dogodkom, dežja na ta dan ni bilo. Čudež! Edina prisotna voda je bila v čaju :)

V resnici je čaj iz 99% vode. Tako kot čaj smo mi sami in naše telo v velikem obsegu voda. Zato je pomembno, da se trudimo dobiti najboljšo možno vodo, vsak dan, še posebej pa za čaj – S tem mislim tisto vodo iz izvirov, vodo polna življenja. 

Dogodek se je zdel kot čarovnija. Na slovesnost je prišlo 12 ljudi in vsi smo bili v objemu narave, na robu gozda. No, pravkar smo se vrnili k njej – k naravi; iz naših majhnih mehurčkov smo se združili v to okolje za druženje ob čaju. Večina ljudi se v resnici ni zavedala, po kaj so prišli ali kaj bodo doživeli, vendar si drznem reči, da smo bili na koncu vsi zelo nagrajeni na načine, ki se jih zavedamo, pa tudi na tiste bolj subtilne, skrite načine.

Zame je bila tišina tista, ki mi je dala veliko, najbolj pa resnico, kako se lahko povežemo z vsem, kar sami smo. Čaj nam daje priložnost, da se upočasnimo in se skupaj potopimo v prisotnost. In ja, to je eden od mnogih načinov, vendar vidim, da mi je osebno zmeraj ljubši in ljubši: čaj za čajem, iz dneva v dan. Odpira moje srce, me prizemlji na Zemljo in me dviguje v nebesa. Všeč mi je, kako prepletena sem se počutila z ljudmi in naravo okoli sebe. Vsi smo bili kot en velik organizem, ki se je gibal na svoj način. Ni bilo koncepta prav ali narobe, samo obstoj tega trenutka. Steza ob gozdu nas je popolnoma objela. Listi so igrali svoje zadnje pesmi pred padcem ko se je veter premikal skozi njih in padel na tla okoli nas. Tu je bil zvok vode, ki se segreje in vlije v skodelice. Žareče rože so nam pokazale vso svojo poletno slavo; vse žarki sonca, ki so jin rože nabrale so nas opominjali, naj si tudi sami dovolimo biti svetloba. Čaj nas je prizemljil, povezal naš um s srcem in z našo pravo naravo. Ko se je voda dotaknila listov, smo bili povabljeni, da pogledamo znotraj sebe. 
Na koncu smo bili blagoslovljeni z mavrico; zame je bil to pravi objem iz Vesolja ki me je podpiral, da hodim po svoji pristni poti in upam, da so ljudje, ki so prišli na ta dogodek, dobili tudi dotik tega: podpire biti svoja edinstvena čarovnija, skozi čaj, naravo in celotno vesolje.

AEQ metoda 

AEQ je izobraževalni proces, kjer na nežen, varen in razumski način dolgoročno odpravljamo vzroke za kronične bolečine. Z učenjem dvigujemo svojo čustveno in telesno zrelost, za katero nas narava nagradi z občutkom prijetnosti in lahkotnosti.

Najpogostejši problemi pri katerih nam lahko AEQ metoda pomaga:

• Kronične bolečine v hrbtu

• Glavoboli

• Skolioza

• Migrene

• Kronične bolečine v nogah

• Kronične bolečine v rokah

• Astma

• Alergije

• Dermatološka stanja

• Spalna apneja

• Izgorelost

• Kronična utrujenost

• Nespečnost


Prenova pradedkove domačije (Prisluhni sebi, prisluhni naravi)



Na srečanju je Urša na kratko predstavila svojo zgodbo zadnjih 7 let ustvarjanja na Prostoru ob gozdu. Korake in pot, ko je po življenju v Ljubljani in magisteriju psihologije začutila klic k bolj utelešenem življenju v naravi, z vsakodnevnim stikom z zemljo ter hkrati začela spoznavati bolj holistične pristope raziskovanja in zdravljenja človeške psihe. 

Za radovedneže je bil možnost kratkega sprehoda po Prostoro ter debata na temo (delno)off grid življenja.

V drugem delu pa se je skupina osredotočila predvsem na lastne notranje pokrajine in pogledala kako se lahko z naravo še globlje povežemo in prisluhnimo njenim sporočilom, kako nam lahko pomaga kot sopotnik na poti raziskovanja različnih delov naše psihe in na poti zdravljenja. Posamezniki so raziskovali, kako se lahko povežejo z drugimi bitji prostora, gozda, narave in od njih dobijo vodstvo oz. kar v trenutku potrebujejo. Vse to na zelo preprost način s prakso, ki ima svoje korenine v različnih plemenskih skupnostih. 


Gibalno ustvarjalno popotovanje


Opis slike ni na voljo.

Naše druženje je potekalo v ustvarjalnem in povezovalnem duhu. S pomočjo glasbe in gibanja smo spoznavali, prebujali in raziskovali notranje globine, ozavestili naša čustva in tok misli, vzpostavili čuječ stik s telesom, s sočlovekom in z naravo. Naše notranje doživetje izraznega plesa smo podkrepili z likovnim izražanjem in ustvarjanjem iz gline. Imeli smo se čudovito in vsak je odšel po svoji poti naprej s pozitivnimi in navdihujočimi vtisi.



Dogodek selitev iz mesta na podeželje

Na delavnici iz mesta na podeželje smo se zbrali posamezniki in družine, ki jih zanima skok v neznano - selitev iz mesta na podeželje. Skozi pogovor in obhod domače parcele smo se dotaknili sanj, vizij, projektov in izzivov na poti življenja na podeželju. Bilo je vsebinsko bogato druženje.


Opis slike ni na voljo.


Delavnica Zavestno starševstvo in manjpleničarstvo

Delavnico manjpleničarstva smo izpeljali v joga studiu. Na delavnico so prišle družine z dojenčki in malčki. Otrokom smo pripravili okolje primerno za prosto igro, odrasli pa smo se pogovarjali o tematiki manjpleničarstva, kot prakse, ki podpira zdravje, ekologijo in varno navezanost. Zaključili smo s tematiko odvajanja od plenic.


Morda je slika naslednjega: 1 oseba in besedilo, ki pravi »POGOVORNO DRUŽENJE MANJ PLENIC CARSTVO Pogovorno druženje z otroci o manjpleničarstvu in zgodnjemu privajanju na kahlico. EUROPEAN SOLIDARITY MOViT CORPS 3. soboto ob CELJU JUNIJA ob8.45. SOBIVANJE OB GOZDU anjastazija«








Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Narava, prijaznost in čuječnost za vse

Time To Listen - Erasmus+ Youth Exchange